Zespół Interdyscyplinarny dla Gminy Międzybórz na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie” został powołany Zarządzeniem Burmistrza Miasta i Gminy Międzybórz nr 0050.66.2015 z dnia 30 listopada 2015r.
Zasady funkcjonowania Zespołu reguluje Ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie z 29 lipca 2005r. oraz Uchwała Nr X/71/2015 Rady Miejskiej w Międzyborzu z dnia 28 listopada 2015 w sprawie trybu i sposobu powoływania i odwoływania członków zespołu interdyscyplinarnego oraz szczegółowych warunków jego funkcjonowania.
W skład Zespołu wchodzą przedstawiciele:
1) Miejsko -Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Międzyborzu,
2) Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych,
3) placówek oświatowych Gminy Międzybórz,
4) Posterunku Policji w Międzyborzu,
5) Kuratorskiej Służby Sądowej,
6) Ośrodka Zdrowia w Międzyborzu.
Cele Zespołu Interdyscyplinarnego dla Gminy Międzybórz na rzecz przeciwdziałania przemocy w rodzinie:
1) Integrowanie i koordynowanie działań organizacji i instytucji działających na rzecz przeciwdziałania przemocy domowej;
2) Diagnozowanie problemu przemocy w rodzinie;
3) Podejmowanie działań w środowisku zagrożonym przemocą w rodzinie mających na celu przeciwdziałanie temu zjawisku;
4) Inicjowanie interwencji w środowiskach dotkniętych problemem przemocy domowej;
5) Inicjowanie działań w stosunku do osób stosujących przemoc w rodzinie.
Posiedzenia Zespołu Interdyscyplinarnego odbywają się w zależności od potrzeb, jednak nie rzadziej niż raz na trzy miesiące.
Przewodniczący Zespołu Interdyscyplinarnego powołuje Grupy Robocze w celu rozwiązywania problemów związanych z wystąpieniem przemocy w rodzinie w indywidualnych przypadkach. W skład grup roboczych wchodzą przedstawiciele Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Policji, oświaty, służby zdrowia. W skład grup roboczych mogą także wchodzić kuratorzy sądowi oraz przedstawiciele innych podmiotów, specjaliści w dziedzinie przeciwdziałania przemocy w rodzinie.
Zadaniem grup roboczych jest opracowanie i realizacja planu pomocy w rodzinie, monitorowanie sytuacji rodziny, dokumentowanie podejmowanych działań i ich efektów.
Sprawy związane z przemocą w rodzinie można zgłaszać bezpośrednio do Miejsko- Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz w każdej instytucji wchodzącej w skład zespołu.